Purilainen: €1000
Bittirahan arvo nousee kuin raketti.
Tein alkusyksystä Suomen Kuvalehteen jutun Bitcoin-virtuaalivaluutasta (Uusi raha, SK 39/13). Unohdin koko aiheen, kunnes muutama viikko sitten epähuomiossa avasin puhelimestani ohjelman, joka seuraa bitcoinin kurssia. Sen mukaan yksi bitcoin maksoi 900 dollaria.
Mitä kummaa?
Yksi bitcoin maksoi noin 140 dollaria, kun juttu syyskuun lopussa julkaistiin. Sen jälkeen bittirahan hinta oli lähes seitsenkertaistunut kahdessa kuukaudessa. Ei kaksinkertaistunut, ei kolminkertaistunut. Seitsenkertaistunut. Bitcoin + 600 %.
Tolkuttomalle arvonnousulle on tarjoiltu erilaisia syitä. Kiinalaiset ovat kiinnostuneet Bitcoinista. Yhdysvaltain keskuspankin johtaja Ben Bernanke lausui jotakin, jonka voi tulkita Bitcoin-myönteiseksi.
Kaikkein järkevimmältä kuulostaa perinteiseen talousviisauteen nojaava selitys, jonka mukaan bitcoinien tarjonta on niin rajallinen, että maltillinenkin kysynnän kasvu näkyy heti rajuna hinnanousuna.
Kurssin rakettinousu on tehnyt bitcoineista mielenkiintoisen kohteen voitto tai kuolema -sijoittajille, joita äärimmäiset arvonvaihtelut eivät pelota. Samalla se on tärvellyt Bitcoinin käyttökelpoisuuden maksuvälineenä.
On hankala ostaa asioita rahalla, jonka arvo voi yhtenä päivänä pompata 820 dollarista 975 dollariin.
Juttua tehdessäni kokeilin virtuaalivaluutan käyttämistä tosimaailman ostoksiin. Kävin ostamassa halloumihampurilaisen ja bataattiranskalaiset helsinkiläisestä kasvisravintolasta, joka hyväksyy maksuvälineeksi myös bitcoinit.
Yritin maksaa ruokani bitcoineilla, mutta maksu ei mennyt perille. Yritin uudestaan, sama juttu. Lopulta maksoin hampurilaisen perinteisillä euroilla.
Myöhemmin kävi ilmi, että molemmat bitcoin-maksuni olivat kyllä menneet läpi, mutta vasta tunteja myöhemmin. Maksoin siis ruokani kolme kertaa, kahdesti bitcoineilla ja kerran euroilla.
”Siitä tuli 39 euron ateria”, kirjoitin jutussa. Niin tulikin, bitcoinin kurssin liikkuessa sadan euron pinnassa. Nyt kurssi on siis yli seitsenkertaistunut, yksi bitcoin maksaa 900 euroa.
Eli hampurilaiseen hukkui bittirahaa ei suinkaan 26 euron vaan jo yli 240 euron arvosta. Enkä tietenkään ollut ajoissa yrittänyt saada rahojani takaisin purilaispaikasta. Eikä se välttämättä olisi kovin helppoa, bitcoin-maksut kun ovat sekä anonyymejä että peruuttamattomia.
Kuivakkaan järkevien taloustarkkailijoiden mielestä Bitcoin on älyvapaa superkupla, joka poksahtaa hetkenä minä hyvänsä.
Optimistien mielestä kuitenkin virtuaalivaluutan tie on vasta alussa ja sen kurssi vähintäänkin kymmenkertaistuu, kun Bitcoinin käyttö pikku hiljaa leviää pienten nörttipiirien ulkopuolelle.
Laskutoimitus on kiusallisen yksinkertainen. Jos yhden bitcoinin arvo ylittää 3 500 euroa, nousee ostamieni halloumihampurilaisen ja bataattirankalaisten hinta 1 000 euroon.
Hauskaa.
Mutta ei onneksi aivan niin hauskaa, kuin sillä walesilaisella Bitcoin-harrastajalla, joka vahingossa heitti roskikseen kovalevyn, jolla on seitsemän miljoonan euron arvosta bittirahaa. CNN-uutiskanavan mukaan mies tajusi virheensä vasta kuukausia myöhemmin, kun kovalevy oli jo kiikutettu kaatopaikalle ja hautautunut paksujen jätevuorien alle.