Perustuslaki paukkuu: Saako Uusimaa sote-uudistuksessa erioikeudet?
Eri kunnissa asuvia ei saa asettaa eriarvoiseen asemaan, sanoo professori Aimo Ryynänen.
Jos Jyrki Kataisen (kok) hallituksen sote-työryhmän ja sen metropolijaoston kaavailut toteutuvat sellaisinaan, tilanne on erittäin ongelmallinen – jopa perustuslain vastainen – sanoo Tampereen yliopiston kunnallisoikeuden emeritusprofessori Aimo Ryynänen.
Kuntakentän tilanne ei ole professorille vieras. Ryynänen on Orimattilan kaupunginhallituksen puheenjohtaja. Hän on päähallituspuolueen kokoomuksen kuntavaikuttaja.
Uudellemaalle on kaavailtu sote-uudistuksessa kaikkiaan 26 kunnan yhteistä sote-aluetta, joka saisi toimia kuntayhtymäpohjalta.
Sote-alue pohjaisi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin HUS:n alueen kuntiin. Lisäksi sen palveluista pääsisivät osalliseksi mahdollisesti myös Myrskylän ja Pukkilan kunnat. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.