Talouden isot päätökset antavat vielä odottaa itseään

Suomen talouden näkymät ovat aina vain heikot. Löytyykö päättäjiltä kykyä ja rohkeutta kääntää suunta, kysyy Pentti Pikkarainen mielipidekirjoituksessaan.

essee
Teksti
Pentti Pikkarainen
9 MIN

Teksti on julkaistu ensi kertaa Kanavassa 5/2025. Kanava on mielipidelehti, jonka kirjoitukset edustavat kirjoittajan omaa näkemystä. 

Pääministeri Petteri Orpon hallituksen puoliväliriihessä tekemät, etenkin verotusta koskevat päätökset ovat aiheuttaneet vilkkaan keskustelun niiden perusteluista ja vaikutuksista. Oliko perusteltua laskea erityisesti ylimpien tulojen marginaaliveroa lähes 60 prosentista 52 prosenttiin ja yhteisöveroa 20 prosentista 18 prosenttiin? Ovatko päätökset sopusoinnussa julkisen velan vakauttamistavoitteen kanssa? Myös valtiovarainministeriön virkakunnan näkemyksiä ja toimintaa asiassa on ihmetelty.

On ilmeistä, että hyvin kireä tuloverotus vaikuttaa työn tarjontaan ja kouluttautumis- ja uravalintoihin ainakin pitkällä aikavälillä. Monilla voi olla henkinen kynnys siinä, jos verot vievät yli puolet (lisä)tuloista. Verotukseen liittyviä päätöksiä tulee arvioida myös kansainvälisen kilpailun näkökulmasta. Suomi ei ole saari tai umpio, ja joudumme ottamaan huomioon myös muiden maiden veropolitiikan.