
Kokoomus on varjossa – vaikka Suomessa tehdään historiallisen kokoomuslaista politiikkaa
Kokoomuksesta tuli hallituksessa kolmas pyörä.
”Alexander Stubbin asema kokoomuksen puheenjohtajana ei ole enää Alexander Stubbin päätettävissä”, sanoo kokoomuksen sisäpiiriläinen.
Kokoomuksen valtuusto valitsee lauantaina 13. päivä helmikuuta uuden puoluesihteerin näkymättömäksi jääneen ja perhesyistä tehtävästä vetäytyneen Minna Arveen tilalle. Vain reilun vuoden tehtävää hoitanut Arve oli Stubbin löytö ja valinta.
Puolueen tilaa kuvaa se, että uutta puoluesihteeriä etsi tällä kertaa työryhmä. Se ehdottaa puoluesihteeriksi Helsingin piirin toiminnanjohtajaa Janne Pesosta.
Alexander Stubb ei ole ollut päivääkään rivikansanedustaja, hän tuli 2008 Euroopan parlamentista suoraan kotimaan politiikan eliittiin ulkoministeriksi. Nyt hänellä on menossa jo neljäs ministerinvirka.
Stubb on pääministeri Juha Sipilän (kesk) hallituksen valtiovarainministeri, joka perinteisesti on vahva virka hallituksessa. Hallituksen onnistumisen perusehtona on pidetty sitä, että pääministeri ja valtiovarainministeri toimivat yhteistyössä.
Älä suotta jätä juttua kesken
Tilaa Suomen Kuvalehti
Katso kaikki tilausvaihtoehdotOletko jo tilaaja?