Häkkänen: Grönlanti-keskusteluissa on nyt ”optimismia”
Puolustusministeri ei kommentoi uutisia, joiden mukaan tanskalaissotilaat olisivat olleet valmiit käyttämään voimaa yhdysvaltalaisjoukkoja vastaan Grönlannissa.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok) odottaa Yhdysvaltojen ja Tanskan pääsevän sopuun Grönlantia koskevassa kiistassaan.
”Kävimme tänään ja eilen [torstaina ja perjantaina] Grönlannin ulkoministerin sekä muutaman muunkin ministerin kanssa keskustelua siitä, mikä on tilannekuva maiden välisissä neuvotteluissa. Sen voin sanoa, että siellä on optimismia ja hyvää tunnelmaa”, Häkkänen sanoi perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssin yhteydessä Saksan Baijerissa.
Puolustusministeri ei halunnut tarkemmin kommentoida keskustelujen sisältöjä.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on hamunnut Tanskan alaisuuteen kuuluvaa itsehallinnollista saarta, mikä on kiristänyt maiden välit äärimmilleen ja nostattanut hiukset pystyyn laajemminkin Euroopassa.