Eurooppaa on elvytetty jo valtavasti: 2 120 miljardia euroa kolmessa vuodessa – Vieläkään ei riitä

Reippaampi palkkaratkaisu koko euroalueella voisi kiihdyttää inflaatiota kohti parin prosentin tavoitetta.

elvytys
Teksti
Mikko Niemelä

Euroopan keskuspankki EKP on elvyttänyt euroalueen taloutta kolmisen vuotta ja velkapapereiden osto-ohjelmaa jatketaan näillä näkymin ainakin syksyyn 2018.

Syyskuun lopussa 2017 elvytyksen kokonaissumma nousi 2 120 miljardiin euroon. Se vastaa lähes 40:ää Suomen valtion budjettia.

Suomen Pankin tilastoista selviää, että valtaosa osto-ohjelmasta on käytetty julkisen sektorin velkapapereiden haalimiseen (1 748 miljardia). Joukkolainoja EKP on ostanut 231 miljardilla ja yrityslainoja 114 miljardin euron edestä.

Riskipitoisiksi kutsuttuja ABS-lainojakin on ostettu 24 miljardilla eurolla – niillä on pyritty helpottamaan pankkien luotonantoa muun muassa yrityksille.

Valtavalla elvytysprojektilla pyritään nujertamaan euroalueen taantuma ja talouden apatia.