Eläkepomojen huippupalkkiot: Varman Matti Vuoria ei keskustele palkastaan
Matti Vuoria myöntää yleisellä tasolla, että hyvin korkeat palkat sopivat huonosti yhteen yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden kanssa.
Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Matti Vuoria sanoo, että eläkepäätöksillä alkaa olla kiire. Kuva Markus Pentikäinen.
Eduskunnan väliaikainen puhemies Ben Zyskowicz arvosteli valtiopäivien avajaisissa poikkeuksellisen voimakkaasti yritysjohtajien jättimäisiä palkkoja, jotka loukkaavat hänen mielestään kansalaisten oikeudentuntoa.
Seuraavalla viikolla A-studiossa Zyskowicz kohdisti arvostelunsa työeläkeyhtiöihin. Hän ei maininnut nimiä, mutta tähtäimessä olivat selvästi Varman toimitusjohtaja Matti Vuoria ja Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas. Ministeri Iiro Viinanen säesti häntä Kauppalehdessä arvostelemalla työeläkejohtajia ahneudesta.
Vuorian kokonaispalkka oli viime vuonna 763 000 ja Sailaksen 595 000 euroa. Se on paljon, kun kyse on sosiaaliturvaa hoitavasta yhtiöstä, joka ei toimi vapaassa kilpailussa.
Vuorian huippupalkka nousi edellisen kerran julkisuuteen, kun paperiliiton entinen puheenjohtaja Jouko Ahonen puolusti sitä viime vuonna televisiokeskustelussa. Ahosen esiintyminen suututti ay-väen ja hän joutui eroamaan.
Vuoria ei halua keskustella palkastaan. Hän myöntää kuitenkin yleisellä tasolla, että hyvin korkeat palkat sopivat huonosti yhteen yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden kanssa.
Kritiikkiä on herättänyt myös se, että eläkeyhtiöiden ja pörssiyhtiöiden hallinnot kietoutuvat monin tavoin yhteen. Vuoria on Sammon hallituksen varapuheenjohtaja. Hän on siten mukana päättämässä konsernijohtaja Kari Stadighin palkasta ja muista eduista. Stadigh istuu puolestaan Varman hallituksessa päättämässä Vuorian eduista.
Varman hallituksen puheenjohtajana toimii Rautaruukin toimitusjohtaja Sakari Tamminen. Vuoria istui pitkään Rautaruukin nimitysvaliokunnassa, joka valmistelee hallituksen jäsenten nimitys- ja palkitsemisasiat.
Vuoria on sittemmin jättänyt Rautaruukin, mutta hän on edelleen Sammon, Stora Enson ja Wärtsilän hallituksissa.
Zyskowiczin mielestä sekin on liikaa. ”Kuinka vaikeaa hommaa on olla suuren työeläkeyhtiön toimitusjohtaja, jos sen rinnalla pystyy toimimaan kolmen pörssiyhtiön hallituksessa”, hän kysyi.
Vuoria ymmärtää hallitusten ristikkäisyyteen kohdistuvan kritiikin, mutta ihmettelee muuten Zyskowizcin puheita.
”Pidän sekä työeläkeyhtiön johtamista että hallitusten jäsenyyksiä haastavana työnä”, hän sanoo.
Aiheesta lisää SK:ssa 21/2011 (ilm. 27.5.).
