Demarien uusi pomo: Millaisen puumerkin Antti Rinne haluaa hallitusohjelmaan?
Rinne työllistäisi mieluummin kuin maksaisi velkaa.
Suomessa on pitkään ollut tapana nimetä hallitukset pääministerin lisäksi jonkun toisen vahvan ministerin mukaan. 1970-luvulla maata hallitsi Sorsan–Virolaisen hallitus, 1990-luvulla Ahon–Viinasen hallitus ja vuosituhannen vaihteessa kaksikin Lipposen–Niinistön hallitusta. Kesällä 2011 tuli saman kaavan mukaisesti Kataisen–Urpilaisen hallituksen vuoro.
Hallituspohjat ovat vaihtuneet, perustuslaki on uusittu ja Suomen toimintaympäristö on erilainen kuin ennen, mutta pää- ja valtiovarainministerien akseli on säilyttänyt ratkaisevan merkityksensä politiikan teossa.
Jyrki Katainen (kok) ja Jutta Urpilainen (sd) ovat tulleet keskenään toimeen niin hyvin, että Katainen jopa luonnehti viime kesänä julkisesti heidän välejään läheisiksi. Tiivis keskinäinen yhteydenpito on auttanut purkamaan monia jännitteitä, joita on syntynyt hallituksessa, kun Sdp:n ja kokoomuksen näkemykset ovat törmänneet.
Ulospäin on näyttänyt, että Kataisen on ollut jopa helpompi toimia Urpilaisen kuin samasta puolueesta tulevan presidentti Sauli Niinistön kanssa.