Demarien puheenjohtajakisa tiivistyy: Rinteen jatkoaikeet selvillä lauantaina

Antti Rinne avaa ilmoituksellaan Sdp:n johtajakamppailun. Jaossa ovat kaikki puolueen ja eduskuntaryhmän johtotehtävät.

Antti Lindtman
Teksti
Heikki Vento
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Sosiaalidemokraattisen puolueen kuurupiilo puheenjohtajasta muuttuu avoimeksi kilpailuksi lauantaina 19. marraskuuta Hyvinkäällä. Puoluevaltuuston kokouksessa Antti Rinteen on tarkoitus kertoa, pyrkiikö hän toiselle puheenjohtajakaudelle 3.–5. helmikuuta pidettävässä Sdp:n puoluekokouksessa.

Puolueessa yleinen arvio on, että Rinne haluaa jatkaa puolueen johdossa. Sdp:n kannatus on kääntynyt nousuun, ja suurimman puolueen puheenjohtaja on vahvoilla pääministeriksi 2019 eduskuntavaalien jälkeen.

Oppositiopuolue Sdp on ohittanut kannatusmittauksissa päähallituspuolue keskustan. Yleisradion Taloustutkimukselta tilaamassa kyselyssä Sdp:tä kannatti 21,2 prosenttia vastanneista.

Keskustaa ilmoitti tukevansa 19,6 prosenttia. Ero on selvä, mutta se on silti tutkimuksen virhemarginaalin sisällä. Kokoomus oli kolmas 18,8 prosentin kannatuksellaan.