Kyberpuolustukseen lisää väkeä

Hävittäjien ja taistelualusten jälkeen pitää panostaa henkilöstöön, sanoo puolustusministeri.

politiikka
Teksti
Heikki Vento

Valtioneuvoston puolustusselonteon valmistelu on viivästynyt. Syy on korona, joka pani eduskunnan työjärjestyksen uusiksi. Ennen puolustusselonteon lähettämistä eduskuntaan kansanedustajien on käsiteltävä hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko.

”Arvelen, että touko-kesäkuussa selonteko voitaisiin antaa eduskunnalle”, sanoo puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk).

Merkittäviä uusia asehankintoja selontekoon ei ole tulossa. Kaikkosen mielestä HX-hävittäjähankkeen ja Laivue 2020 -taistelualushankkeen jälkeen on panostettava henkilöstöön.

”Pienemmän mittaluokan investointeja pystytään tekemään normaalien budjettien puitteissa. Selonteossa tulee esille, että puolustusvoimissa on henkilöstötarpeita. On tarvetta korjausliikkeeseen.”