
Tähän on totuttava
Vaikka itärajan osittainen sulkeminen on saanut Suomessa laajan poliittisen tuen, esiintyy demokraattisessa valtiossa myös vastakkaisia näkemyksiä.
Suomen viranomaisten ja pääministeri Petteri Orpon (kok) hallituksen varautumiskyky on joutunut testiin, kun itärajalle on saapunut muun muassa pyörillä, potkulaudoilla ja takseilla useampi sata ihmistä ilman Schengen-alueelle vaadittavaa viisumia.
Tämä kaikki tapahtui tietenkin marraskuussa, muutamassa päivässä, talvipakkasten saapuessa.
Tiedustelutietojen mukaan kyse on Venäjän hybridivaikuttamisesta. Käytännössä Suomen itärajalle masinoidaan ihmisiä Afrikan ja Lähi-idän maista.
Sosiaalisessa mediassa kiertää videoita, joissa kerrotaan Suomeen pääsystä ja turvapaikan hakemisesta. Suurin osa kolmansien maiden kansalaisista on hakenut turvapaikkaa Suomesta, kun he ovat päässeet tekemisiin suomalaisten rajaviranomaisten kanssa.