Vaatteita ihmisille
Ervin Latimer on muotisuunnittelija, jota The New York Times ja Forbes ovat ylistäneet. Mediahuomiolla ei kuitenkaan elä, hän on saanut huomata.
”Siis täällä on yleensä hyvin siistiä”, Ervin Latimer sanoo heti alkuun.
Latimer on edellisenä päivänä kysynyt sähköpostitse, sopisiko haastattelupaikaksi työhuoneen sijaan sittenkin lähiravintola Meiccu.
”Meillä oli viikonloppuna drag-bingo ja tein asua työhuoneella, joten se on nyt kaaoksessa”, hän kirjoitti.
Länsihelsinkiläisen kerrostalon kellarikerroksessa sijaitseva tila on alkujaan ollut pyöräkellari. Nyt lattialla lojuu sekaisin laatikoita, muovikasseja ja vaatteita. Ja tosiaan, myös vaalea, pitkähiuksinen peruukki.
Ervin Latimer on palkittu muotisuunnittelija. Drag-bingon emännöinti on tuoreempi juttu. Latimerin oma brändi, Latimmier, järjestää bingoiltoja yhteistyössä Harju 8 -ravintolan kanssa.
”Se on niin ihanaa. Mä istun siellä kaksi tuntia dragissa, kerron härskejä vitsejä ja pyöritän numerokonetta. Ihmisistä tulee yllättävän kilpailuhenkisiä!”
Drag ei ole Ervin Latimerille pelkästään hauska harrastus, vaan luonteva osa sitä, mitä hän muutenkin työssään tekee. Myös Latimmierin vaatteissa on kyse ennen kaikkea siitä, miten sukupuolta esitetään. Niitä ei ole suunnattu miehille tai naisille, vaan kenelle tahansa.
”Mä olen sukupuoleltani mies, mutta olen kokenut perinteisen ajatuksen maskuliinisuudesta aika vaikeaksi, kipuillut sen kanssa. Varmasti tämä näkyy mun kaikessa tekemisessä. Nykyään maskuliinisuus on mulle leikkikenttä, jossa kokeilen erilaisia asioita.”
Kuulostaa hauskalta, mutta mitä se käytännössä tarkoittaa?
Latimmierin uusimman malliston nimi on Positions of Power. Suuri osa siitä roikkuu pitkällä vaaterekillä työhuoneen matalan ikkunan edessä.
Monien mielikuvissa muotisuunnittelijat tekevät työtään niin, että piirtävät paperille suurpiirteisiä luonnoksia hulmuavista helmoista. Ehkä joku tekeekin niin, mutta ei Ervin Latimer.
Hänellä kaikki alkaa teemasta. Tässä mallistossa se liittyi rahaan ja valtaan, tarkemmin sanottuna amerikkalaiseen yritysmaailmaan ja siihen, miten siellä ilmaistaan vaatteiden avulla johtajuutta.
Malliston tekeminen alkoi käytännössä niin, että Latimmierin harjoittelija katsoi Wolf of Wallstreet -elokuvan ja otti jokaisesta Leonardo DiCaprion asusta ruutukaappauksen. Sitten Latimer tutki, mistä niissä oli kyse ja miten niiden elementtejä voisi käyttää.