Lasin lumoissa

Taiteilija Santtu Mustonen loihti digitaalisia näkyjä New Yorkissa. Nyt hänellä on lasinäyttely Riihimäellä ja jääkaapissa pussi männynsiemeniä.

hän
Teksti
Anna-Liisa Hämäläinen
Kuvat
Marjo Tynkkynen

”Piti muuttaa New Yorkiin, että pystyin elättämään itseni työlläni”, Santtu Mustonen sanoo.

Ja kyllä hän itsensä on elättänytkin, vähintään. Vuodesta 2012 lähtien hän on tehnyt installaatioita, taideteoksia, kuvituksia ja visuaalisia konsepteja sellaisille asiakkaille kuin Google, Apple, Microsoft, Nike, Adidas, Converse, Vans, MTV Video Awards, The New York Times, La Mer, Oscar-gaala ja New York City Ballet.

Hänelle itselleen tärkein on ollut New York City Balletille tehty suuri installaatio, joka oli esillä teatteritalon promenadilla kuukauden. Baletilla on tapana valita vuoden taiteilija, ja 2017 hän oli Santtu Mustonen.

”New York City Balletin työ on ylivoimaisesti suurimpani. Siihen verrattuna Oscareiden yksi teos oli tippa meressä. Jokaisella käymälläni Brooklynin metroasemalla oli myös mainos näyttelystäni.”

Nyt ollaan kuitenkin Helsingin Herttoniemessä, jossa Mustosella on ollut työtila reilun vuoden.

Ensimmäinen huone on toimisto, jossa tietokone isoine näyttöineen hallitsee työpöytää, sillä Mustonen suunnittelee digitaalisesti. Kaapin päällä on lasiveistoksia, joista kaksi on matkalla toukokuussa avautuvaan Variants-näyttelyyn Riihimäen lasimu­seoon. Loput ovat ylijäämiä Fiskarsin uuden pääkonttorin aulan taideteoksesta. Nurkassa on koiranpeti, kymmenvuo­tias etnankoira Pasi ei ole tänään matkassa.

Toinen huone on verstas. Siellä on grafiitti- ja kipsimuotteja lasiteoksia varten ja tietokoneohjattava CNC-kone, jolla hän tekee niitä.

Mustonen on työskennellyt niin paljon digitaalisesti, että häneltä kysytään, osaako hän koodata. Ei osaa. Mutta tietokone on loistava apuri monessa asiassa: esimerkiksi grafiittimuotin tekeminen käsin olisi hyvin työlästä, CNC-kone pyöräyttää sellaisen päivässä.