Venäjä

Tänään Venäjä on todella mahdollisuuksien maa

Venäjän kouluissa tuli syksyllä ensimmäistä kertaa voimaan yhtenäinen opetussuunnitelma. Historian oppikirjat menivät uusiksi.

Teksti
Aurora Rämö
Kuvat
Tuomas Kärkkäinen

Uusi histo­riankirja olisi hupaisa, ellei se olisi oppikirja. Daniil Ken selasi sen heti syyskuun alussa, kun se oli ilmestynyt.

11. luokan oppilaille suunnattu opus on paksu, miltei 500-sivuinen. Sinisten kansien­ välissä ohutta, läpikuultavaa paperia, kuten koulukirjoissa yleensä.

Vaikka Ken tiesi, mitä odottaa, hän yllättyi silti. Eihän tämä… eivät ne kehtaa tällä tavalla… tämähän on ihan…

Viimeinen luku erityisesti. ”Venäjä tänään”, se on nimetty.

Siinä kerrotaan Vladimir Putinin ajasta ja Ukrainan sodasta. Se on täydellinen kokoelma huonointa, röyhkeintä, tiivistetyintä propagandaa, joka vain kiihtyy sivu sivulta.

”Meidän” – oppikirjassa todella kirjoitetaan meistä – ”vastustajamme on ideologian ajama ja Naton asevarustelema. Sitä ohjaavat ja vahvistavat ulkomaalaiset palkkasotilaat.”

Kirja on lukukauden alusta saakka määrätty ainoaksi, jota lukion päättäville saa opettaa. Venäjällä astui syksyllä ensimmäistä kertaa voimaan yhtenäinen opetussuunnitelma ja siihen kuuluva lukemisto.

”Meidän armeijallamme on ehdoton käsky olla missään olosuhteissa tulittamatta asuinalueita, mutta Ukrainan armeija otti omia kansalaisiaan panttivangeiksi, ihmiskilviksi. Näin raakalaismaisia taktiikoita ei ole käytetty koskaan aiemmin.”

Kuin suoraan Putinin puheista.