Koe koulussa
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi oli opetuksen suurvalta, jonka koulujärjestelmää ihailtiin ympäri maailmaa. Silloin ryhdyttiin myös suunnittelemaan peruskoulun digitalisoimista.
Kun Matti Vanhasen (kesk) hallitus päätti 21. kesäkuuta 2007 tietoyhteiskunnan tavoitteista tuleville vuosille, ministerien taskuissa piippasivat perinteiset kännykät.
Nokia myi noin 40 prosenttia maailman matkapuhelimista ja Apple oli juuri tuomassa ensimmäisiä iPhoneja yhdysvaltalaisten kauppojen hyllyille. Suomalaiset saisivat odottaa elämäntavan mullistavia älypuhelimia vielä vuoden.
Sosiaalisen median pioneeri Facebook levisi ulkomaisten yliopistojen kampuksilla. Wilman käyttö oli vasta yleistymässä. Monissa kouluissa vanhemmat ja opettajat kommunikoivat vielä sähköpostin tai reissuvihkon välityksellä.
Koulun ja tietotekniikan suhdetta oltiin kuitenkin muuttamassa perustavanlaatuisella tavalla.