Kirjailijan sota
Mihail Šiškin taistelee kirjoillaan Putinia vastaan. Hän uskoo, että internetin ansiosta vapaa venäläinen kulttuuri voidaan vielä pelastaa.
Mihail Šiškin muistelee mielihyvällä lapsuutensa voitonpäivän juhlia. Hänen isänsä oli taistellut sodassa natseja vastaan, ja toukokuun yhdeksäs oli nimenomaan isän juhla.
Mutta nykyisessä voitonpäivässä Šiškin ei näe mitään hyvää. Vladimir Putin on varastanut vuoden tärkeimmän rauhanjuhlan hänen isänsä sukupolvelta ja muovannut siitä aggressiivisen sotapolitiikkansa symbolin.
”Olen onnellinen, ettei isäni ole enää kokemassa tätä”, Šiškin sanoo Suomen Kuvalehden haastattelussa.
Moskovan voitonpäivän juhlat pantiin kansainväliseen boikottiin Venäjän hyökättyä Ukrainaan. Sittemmin Putinin vastustajien rivit ovat rakoilleet, ja toukokuussa Punaisen torin sotilasparaatia seurasi kolmisenkymmentä valtionpäämiestä eri puolilta maailmaa.