Yksi päivä diktaattorina
Donald Trumpin toinen presidenttikausi saattaa alkaa miljoonien paperittomien siirtolaisten karkotuksilla. Monella heistä on vakituinen työ ja omistusasunto.
Donald Trump on paistatellut viime viikot vahvassa myötätuulessa. Hän on viimeistellyt tulevan hallintonsa nimityksiä ja esiintynyt julkisuudessa itsevarmana suurvaltajohtajana, jonka näkemyksiä seurataan tarkasti kaikkialla maailmassa.
Samaan aikaan presidentti Joe Biden tuntuu kadonneen, vaikka hänen kautensa jatkuu tammikuun 20. päivään saakka.
Trump voi aloittaa presidenttinä rauhallisin mielin, sillä erikoissyyttäjä Jack Smith on luopunut kaikista liittovaltion syytteistä häntä vastaan. Taustalla on oikeusministeriön käytäntö, jonka mukaan istuvaa presidenttiä ei voi tuomita oikeudessa. Syytteisiin saatetaan palata kauden jälkeen.
Lisäksi konservatiivienemmistöinen korkein oikeus päätti heinäkuussa, että Trumpilla on syytesuoja kaikissa presidentin tehtäviä koskevissa asioissa. Oikeusoppineet kiistelevät kuitenkin siitä, mikä kaikki liittyy presidentin viranhoitoon.