Liittoja uhkaa miljoonalasku

Ammattiliitot varautuvat veromuutokseen, joka voi karkottaa jäseniä. Se pakottaa liitot huolehtimaan siitä, että jäsenyydestä on aidosti hyötyä, sanoo Tekniikan akateemisten toiminnanjohtaja.

työmarkkinat
Teksti
Robert Sundman
KUVITUS
OUTI KAINIEMI
9 MIN

Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen esitystä, jolla saattaa olla merkittäviä vaikutuksia ammattiliittojen jäsenmääriin sekä palkansaajien järjestäytymisasteeseen.

Petteri Orpon (kok) hallitus linjasi kevään puoliväliriihessä, että niin palkansaajilta kuin työnantajilta poistuisi oikeus vähentää työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksut verotuksessa. Tähän vuoteen saakka jäsenmaksut on voitu vähentää verotuksessa täysi­määräisesti.

Kyse on muutoksesta vuosikymmeniä jatkuneeseen käytäntöön. Jäsenmaksut tulivat vähennyskelpoisiksi vuonna 1969.

Palkansaajien käteen jäävään ansioon vaikuttavat lopulta monet päätökset. Ensi vuonna myös työttömyysvakuutusmaksu ja työeläkemaksu nousevat. Kunnat ja seurakunnat voivat muuttaa veroprosenttejaan. Toisaalta hallitus madaltaa samalla työn verotusta ja muun muassa nostaa työtulo­vähennystä sekä sen lapsikorotusta.