Urheilujärjestelmän onnistumista ei tulisi mitata saavutettujen mitalien perusteella
PUHEENVUORO: Hyvin johdettu organisaatio ei pelkää yksittäisiä epäonnistumisia, kirjoittavat Jussi Pyykkönen ja Sari Rautio.
Kun urheilija voittaa, voittaa myös urheilujohto ja siinä sivussa koko kansakunta. Kun urheilija epäonnistuu, hän yksin epäonnistuu.
Urheilujärjestelmän tavoitteet julistetaan toteutuneiksi, kun tulee voittoja. Tappion hetkellä järjestelmän tavoitteista ja tehdyistä valinnoista ollaan hiljaa. Epäonnistuessaan urheilija on todella keskiössä.
Suomen Olympiakomitean 23. elokuuta julkistama kymmenen olympiamitalin ja kymmenen paralympiamitalin tavoite ei ole suomalaisen urheilujärjestelmän tavoite, vaan arvaus yksittäisten urheilijoiden onnistumisesta kisoissa.
Yksittäisellä urheilijalla voi olla mitalitavoitteita, ei järjestelmällä.
Emme oikeastaan tiedä, parantaako nykyinen järjestelmämme mitalien todennäköisyyttä vai vähentääkö se niitä suhteessa kilpailijamaihin.