Kiittämättömät

Kolumni: Kohteliaisuus ja toisten huomioonottamainen liitetään usein pikkusanoihin. Uusi tutkimus kertoo, että niitä käytetään harvoin, kirjoittaa Lauri Kotilainen

Profiilikuva
Kolumni
Teksti
Lari Kotilainen

Kohteliaisuus ja toisten huomioonottaminen liitetään usein pikkusanoihin. Lapsia teroitetaan sanomaan kiitos. Hyvätapaisen odotetaan sanovan huomenet ja ole hyvät.

Onpa suomenkielisten jopa arvioitu olevan jotenkin automaattisesti epäkohteliaampia kuin muiden eurooppalaisten, koska meiltä puuttuu vastine sanalle please.

Tämän ajattelutavan laittaa uuteen perspektiiviin australialaisen Nick Enfieldin johtaman monikansallisen tutkimusryhmän tuore tutkimus Universals and diversity in gratitude, jonka aiheena ovat pyynnöt ja niihin vastaaminen eri kulttuureissa.

Tutkimus on kaiken kansan vapaasti luettavissa verkossa – kiitos vielä melko harvinaisen avoimen julkaisemisen!