Ei muuta kuin kalaan
Perussuomalaiset osaa käyttää kolmikoukkuista syöttiä. Sekoilu seis, ei pervoilua kouluihin, lapselle muutakin kuin tofua, puolue linjasi tavoitteitaan kunta- ja aluevaalien alla, kirjoittaa Robert Sundman pakinassaan.
Perussuomalaisten työmiehenä ahkeroinut Matti Putkonen puhui viime vuosikymmenellä Rapalan vieheestä. Keskusteluun heitetään kolmikoukkuinen syötti, johon tarttuvat niin toimittajat kuin vastustajatkin.
Työmies on jo eläkkeellä, mutta kolmikoukkuiset osataan puoluetoimistolla edelleen. Kunta- ja aluevaaliohjelmaansa esitellyt hallituksen kakkospuolue linjasi tavoitteistaan: sekoilu seis, ei pervoilua kouluihin, kasvavalle lapselle muutakin kuin tofua.
Viehe siimaan ja ei muuta kuin kalaan. Kyllä syö!
Pääministeri Petteri Orpo (kok) pohdiskeli Helsingin Sanomissa (26.1.), että suomalaiset ovat valmiita leikkaamaan naapureiltaan vaan eivät itseltään.
Ainakin kokoomuslaiset. Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) suosituksia Suomelle kuunnellaan aina tarkalla korvalla – paitsi kun ne koskevat osinkoverotuksen uudistamista, jolloin niitä ei kuunnella.