Peiliin katsomisen paikka

Onko meillä oikea analyysi Yhdysvalloista? Olemme tehneet näyttäviä toimia ja lähteneet mukaan nokitteluun valmistelemalla vastatulleja. Taustalla on ajatus, Yhdysvaltojen toimintaan voi vaikuttaa, koska sen toiminta on rationaalista, kirjoittaa Suvi-Anne Siimes Kanava-lehdessä.

Profiilikuva
geopolitiikka
Teksti
Suvi-Anne Siimes
Kirjoittaja on Työeläkevakuuttajat TELAn toimitusjohtaja ja Kanavan kolumnisti.
5 MIN

Olen jo siinä iässä, että toivon usein saavani elää vanhaksi, ja vieläpä niin, että järjenjuoksuni ja ymmärrykseni säilyisivät kirkkaina loppuun asti. Toivettani voimistaa se, että maailma muuttuu juuri nyt niin nopeasti ja ennustamattomasti.

Tähänastisesta elämästäni tiedän, että uuteen maailmanjärjestykseen sopeutuminen ja pääsy nauttimaan sen mahdollisista hedelmistä vievät helposti ainakin neljännesvuosisadan mittaisen ajan. Tuohon aikaan sisältyy usein myös uuden järjestyksen hiljalleen käynnistyvä mureneminen. Tai niin asia oli ainakin kylmän sodan jälkeisen ajan tapauksessa, jos sen keston laskee Berliinin muurin murtumisesta siihen, kun Venäjä valtasi Krimin vuonna 2014.

Kovin mielelläni siis näkisin, mihin yhteinen maailmamme lopulta päätyy tämän Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tänä vuonna käynnistämän turvallisuuspoliittisen ja maailmantaloudellisen hurlumhein kanssa.

Ja tietysti myös sen, minkä kaikkien syitten takia sitten lopulta päädyimmekään juuri siihen, missä olemme nyt.