Pienehkö, siniseen pukuun ja pilkkukravattiin sonnustautunut herra – Putin nimeltään – varasti huomion
PAKINA: Jukka Ukkola raportoi Punkaharjulta ja Savonlinnasta.
Kesän 2017 ehdottomiin huipputapauksiin kuului Olavinlinnassa esitetty Jolanta-ooppera satavuotiaan Suomen kunniaksi.
Tilaisuuden emäntinä toimivat Savonlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja, hiihtosuunnistuksen entinen maailmanmestari, yrittäjä, filosofian maisteri, metsänomistaja ja kansanedustaja Hanna Kosonen (kesk) ja Savonlinnan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, Itä-Suomen yliopiston ylioppilaskunnan pääsihteeri, yhteiskuntatieteiden maisteri, entinen lapsikuorolainen, postinjakaja, järjestösihteeri ja projektiasiantuntija Anna-Kristiina Mikkonen (sd) sekä Punkaharjun Valtionhotellin omistaja, entinen huippumalli, toimittaja, kolumnisti ja metsähallituksen kansallispuistokummi Saimi Hoyer.
Kutsuvieraana nähtiin muiden muassa runoilija, valtiotieteilijä ja kokoomuksen entinen viestintäpäällikkö Jenni Haukio, joka työskentelee nykyisin Turun kansainvälisten kirjamessujen ohjelmapäällikkönä.
Juhlayleisön saapuessa Punkaharjulle ja Olavinlinnaan suurimman huomion kuitenkin varasti pienehkö mutta komea, tummansiniseen pukuun ja samansävyiseen pilkulliseen kravattiin sonnustautunut tyylikäs mieshenkilö, joka seisoi Hanna Kososen vieressä höyrylaivan saavuttua laituriin.
Miesten kengät kiilsivät kilpaa Saimaan ilta-auringon kanssa.