Ideologioilla on yhä merkitystä ulkopolitiikassa

Puheenvuoro: Suomen pitää toimia maailmalla tinkimättä kansainvälisten sopimusten ja lain mukaan, kirjoittaa kansanedustaja Tytti Tuppurainen.

Profiilikuva
Puheenvuoro
Teksti
Tytti Tuppurainen
Suomen Kuvalehti
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Turvallisuuspoliittisessa keskustelussa kansainvälisten suhteiden pelisäännöt sanelivat vielä muutama vuosi sittenkaksi asiaa: keskinäisriippuvuus ja globaali markkinatalous. Tavoitteena oli yhteistyön maailma ja laaja turvallisuus. Valtiot ja niiden voimankäyttö olivat sivuosassa.

Näistä yläilmoista olemme ripeästi pudonneet niin sanottuun realismiin. Siinä omia etujaan kylmästi ajavat valtiot ovat ainoita toimijoita, joiden yläpuolella ei ole kansainvälistä yhteisöä eikä kansainvälistä oikeutta. Ideologioilla ei ole mitään merkitystä, ainoita aatteita ovat valta ja valtiollinen itsesuojeluvaisto.

Tämän realismin ongelma on, että se ei selitä riittävän hyvin reaalimaailmaa. Historiaa on vaikea ymmärtää sen valossa.

Viime vuosisadan alkupuolella Yhdysvallat puolusti geostrategisia etujaan torjumalla Saksan nousun Euroopan valtiaaksi. Välillä se kuitenkin ajautui eristäytymispolitiikkaan. Siitä luopuminen edellytti paitsi etujen myös arvojen määrittämistä uudelleen. Amerikkalaisten piti haluta pelastaa Euroopan demokratia.