Kissagate

Vieraslaji uhkaa täyttää Suomen metsät, Jukka Ukkola kirjoittaa.

Profiilikuva
Ukkola
Teksti
Jukka Ukkola
jukka.ukkola@hotmail.com
2 MIN

Maatamme ja maailmaa on viime viikkoina kohahduttanut, säikäyttänyt, järkyttänyt ja pöyristyttänyt moni asia. Yksi niistä on kajaanilainen kissa, jonka omistaja, iäkäs naisihminen, oli päästänyt keittiön ikkunasta ulkoilemaan ilman valvontaa.

Asiasta tehtiin tutkintapyyntö poliisille, joka totesi, että rikoshan siinä on tapahtunut, koska kissa on vieraslaji. Sellaista ei saa päästää valvomatta kotipihan ulkopuolelle. Metsästyslain mukaan voidaan puhua myös kissan hylkäämisestä.

Tutkimustensa perusteella poliisi epäilee, että tämä nimenomainen kajaanilaiskatti – jonka nimeä emme julkaise kissan alaikäisyyden vuoksi – ”on osin päässyt, mutta myös päästetty luontoon”. Se siis saattaa olla itsekin rikollinen, mutta tässä tapauksessa sekä se että sen omistaja jätettiin tuomitsematta sakkorangaistukseen.

© Janne Tervamäki