Pääministeri Sipilä teki sen taas: Vasen käsi ei tiennyt, keitä oikea käsi lypsi
KOMMENTTI: Poliitikot eivät ole pystyneet vähentämään tuloeroja vuosikausiin.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk) on asettanut eriarvoisuutta käsittelevän työryhmän. Näin ylevästi tiedotti valtioneuvoston kanslia 17. tammikuuta 2017.
Kahdeksan kuukautta myöhemmin 13. syyskuuta pääministeri Sipilä myönsi pokkana Ylen A-studiossa, että hallituksen politiikka on iskenyt enemmän pieni- kuin suurituloisiin ja lisännyt eriarvoisuutta.
Sipilä sanaili rikkaista ja köyhistä ja muistutti, että hallituksen saneerausvaihe, leikkaukset ja muu kurimus ovat kuitenkin nyt ohi ja seuraavaksi hallitus puuttuu eriarvoistumiseen.
Pääministerin asettamalta työryhmältä voi odottaa suhteellisen paljon, sillä ryhmää perustaessaan Sipilä julisti, että eriarvoisuus pitää ratkaista julkisia menoja lisäämättä.
Eli rahaa ei saa käyttää mihinkään, ei ainakaan sossutukiin!