Suomeen syntyy uutiserämaita
Kun media-alalta katoaa työpaikkoja, syrjäseuduille saattaa syntyä uutisaroja, joissa ainoa media on Yle – tai paikalliset someämyrit, kirjoittaa kolumnisti.
Maikkari myytiin. Ylestä leikataan. Sanomilla ja Almalla oli isot muutosneuvottelut. Uusimmat alkoivat Viestimediassa, joka julkaisee Maaseudun Tulevaisuutta.
Media on tällä hetkellä laskevan liikevaihdon ala. Kovin pudotuspeli on maakunnissa. Alan sisältä tulevien arvioiden mukaan jopa puolet Suomen alueellisesta lehdistöstä voi kuolla tai yhdistyä lähivuosina. Vaikka pahimmat uhkakuvat eivät toteutuisi, meillä on Suomessa vuonna 2030 selvästi vähemmän mediaa kuin nyt. Julkisuudessa puhutaan median keskittymisestä ongelmana. Pienille lehdille yhdistyminen voi kuitenkin olla ainoa vaihtoehto kuolemalle.
Syitä on vanhoja ja uusia. Kasvavat digin tuotot eivät riitä korvaamaan laskevia printin tuottoja. Uutismedian liiton mukaan suomalaisten paikallislehtien myynnistä digiä on keskimäärin vasta kymmenen prosenttia. Onneksi on poikkeuksiakin.
Tilannetta pahentaa mainosrahojen kato. Kaksi kolmasosaa verkkomainonnasta valuu nyt ulkomaisille alustoille, kuten Metaan, Googleen ja Tiktokiin.