Epäile liikoja nollia
Lobbareiden tolkuttomat vaikutusarviot menevät jatkuvasti läpi mediassa, kuten selvitys apteekkien tuottamista valtavista julkisten menojen säästöistä, kirjoittaa Heikki Pursiainen.
Apteekkien toiminta tuottaa julkiselle terveydenhuollolle 855 miljoonan euron säästöt.
Näin väittää Apteekkariliiton maksama selvitys, jonka tuloksista uutisoivat muun muassa Helsingin Sanomat ja Yle.
Lähes miljardiluokkaa oleva luku on iso – mutta valitettavasti siinä ei ole mitään järkeä.
Selvitys on osa Apteekkariliiton taistelua lääkemarkkinoiden uudistamista vastaan.
Nykyinen apteekkisääntely estää kilpailun ja tekee apteekkareista rikkaita. Meille lääkkeiden tarvitsijoille järjestelmä sen sijaan tulee kalliiksi.
Liiton jäsenten toimeentulo on kiinni haitallisen järjestelmän jatkumisesta. Siksi sen edunvalvonta suhtautuu totuuteen poikkeuksellisen joustavasti.
Apteekkiselvitys on kuitenkin vain yksi esimerkki yleisemmästä ilmiöstä.
Lobbareiden tolkuttomat vaikutusarviot menevät toistuvasti läpi mediassa. Milloin työkykyjohtamisen, milloin hevostalouden, milloin kansalaisopistojen väitetään tuottavan jättihyödyt.
Hupsun vaikutusarvion tunnistamisen pitäisi kuulua journalistin – ja valistuneen kansalaisen – perustyökalupakkiin.
Tässä kolme vinkkiä.
Ensimmäinen vinkki on helppo: jos lobbarin tekemässä selvityksessä on maalaisjärjen perusteella liikaa nollia, niin se on huono. Apteekkiselvitys olisi joutanut toimituksen paperikoriin jo tämän vuoksi.
Toinen vinkki: tarkasta menetelmät. Apteekkariliiton laskelma perustuu lääkäreille tehtyihin kyselyihin. Lääkäreillä ei kuitenkaan ole mitään erityistä kykyä arvioida apteekkien vaikutuksia terveyspalveluiden kysyntään.
Hyvä vaikutusarviointi ei yleensä perustu kyselyihin, vaan vaatii yksityiskohtaiseen tilastoaineistoon perustuvaa mallintamista.
Ja vielä lopuksi viimeinen vähän hienostuneempi vinkki: hyvä arvio vertaa nykytilaa johonkin kouriintuntuvaan vaihtoehtoon. Olisi esimerkiksi fiksua verrata nykyisen järjestelmän hyötyjä johonkin harkinnassa olevaan uudistettuun apteekkien sääntelymalliin.
Liiton selvityksessä ei tehdä näin. Vallitsevaa tilannetta verrataan siinä maailmaan, jossa ei ole tarjolla mitään lääkeneuvontaa.
Kukaan ei ole suunnittelemassa tällaista dystopiaa. Älytön vertailu on tehty vain, jotta saadaan pelottavan iso luku.