Israel-rakkaus kaipaa tuulettamista

Suomalaista Israel-rakkautta vaivaa epärehellisyys, kirjoittaa rovasti Eero Kavasto.

Profiilikuva
kirjeitä
Teksti
Lukijalta
1 MIN

Mistä tällainen nousee? Se nousee itsekkyydestä, tyypillisestä ihmisen ylpeydestä, kun ei tahdota seurata Jumalan sanaa pohjiaan myöten. Otetaan vastaan toiseksi paras vaihtoehto ollenkaan tajua­matta, kuinka paljon se loukkaa toista osapuolta.

Toisen osapuolen eli palestiinalaisten leimaaminen automaattisesti terroristeiksi, kuten asiaa vähemmin tuntevat uskovat usein tekevät, palvelee vain yleistä hämmennystä.

Suomalaista Israel-rakkautta vaivaa epärehellisyys, tietoinen toisen osapuolen demonisointi ja toisen osapuolen eli Israelin ihannointi. Lisäksi Israel-rakkautta ohjaa myös raha.

Asiaa harrastavien Israel-järjestöjen on koko ajan asetettava sanansa sillä tavalla, etteivät maksavat kannattajat hakeudu asioista ”oikein” ajattelevien järjestöjen piiriin. Kristillinen Israel-rakkaus kaipaa perinpohjaista tuulettamista. 

Eero Kavasto on porilainen rovasti.