Sotilaspastorin ennakoiva joulupuhe 1936
Jouni Koskela kertoo isänsä asevelvollisuusajasta Karjalankannaksella.
Toimittaja Reetta Rädyn havainnollinen ja vertaileva kirjoitus ”1939 | 2026” sotaa edeltävästä ajasta (SK 25–26/2026) toi mieleeni isäni asevelvollisuusajan Karjalankannaksella Valkjärvellä 1936–1937.
Muistokirja tuolta ajalta sisältää pääosin nuorten miesten huumoria, naistoiveita, urheilua, lauluja, mutta ei ajatuksia sotaan valmistautumisesta – paitsi isäni tallentamana ote pataljoonan pastorin joulupuheesta 1936:
”…samalla pastori kosketteli myös sotilaiden merkitystä joulun vietossa, kuinka tämän rajan vartijat, jotka asuvat niin kuin tulivuoren liepeillä, varmistavat tämän kaakkoisrajan, että siellä muualla Suomessa saavat kotiväki ja kaikki siviiliväestö rauhassa viettää joulujuhlaa kaukana idän vaaroista.”
Sotilaspastorin puhe kolme vuotta ennen sotaa sopi jo hyvin sotavuosienkin joulujen sanomaksi.
Kirjoittaja on Tammenlehvän Pirkanmaan Perinneyhdistyksen puheenjohtaja.