Vettä joka suunnasta
Ilmastonmuutoksen vaikutuksilta suojautuminen alkaa niellä yhä enemmän verovaroja.
Tästä vuodesta voi tulla Tanskassa mittaushistorian märin. Vettä on tullut niin paljon, että pohjaveden nousu aiheuttaa hankaluuksia. Kun pohjavesi on korkealla, sade- ja tulvavesillä ei ole oikein tilaa valua tai imeytyä minnekään. Lokakuun lopussa esimerkiksi Tanskan toiseksi suurimman kaupungin Aarhusin seudulla satoi niin, että vettä lilli kaduilla ja asuinalueilla.
Pohjaveden taso on noussut 30 viime vuoden aikana jopa metrin. Tanskassa on maan hallituksen mukaan noin 450 000 asuntoa, joiden korkeusero pohjaveteen on alle metrin noin 80 prosenttia vuodesta.
Aarhusissa on sulkujärjestelmä, jonka avulla merivettä pidetään poissa keskustasta. Sulku menee automaattisesti kiinni, kun vesi nousee 1,4 metriä yli normaalin merenpinnan. Siitä ei ollut tällä kertaa juuri apua, koska vettä tuli ylhäältä.