Hyvin voideltu

Eduskunnassa tehtiin saranoiden rasvauksen Suomen ennätys, pakinoi Ilkka Hemmilä.

Profiilikuva
näkökulma
Teksti
Ilkka Hemmilä
Kirjoittaja on SK:n politiikan toimittaja.
2 MIN

Pyöröovi pyörii!

Suomessa virisi viime vuosikymmenellä huoli siitä, että johtavat päättäjät liikkuvat politiikan ja liike-elämän välillä turhankin sulavasti.

Ettei vain entisen ministerin mukana kulkisi tulenarkaa tietoa? Tai tulisiko kansanedustajalle kiusaus edistää tulevalle työnantajalle mieluisaa lainsäädäntöä?

Ovet kävivät sitä tahtia, että silmät pyörivät kansalaisten päässä. Mahdollisia eturistiriitoja sisältävä järjestely ristittiin pyöröovi-ilmiöksi.

Virolainen. Kiertoradalla.
Virolainen. Kiertoradalla. © Vesa Lehtimäki

Eduskunnassa tehtiin tänä keväänä saranoiden rasvauksen Suomen ennätys, kun kansanedustajaksi nousi Anne-Mari Virolainen (kok) – joka ilmoitti jättävänsä pestin välittömästi.

Virolainen on viime vaalien jälkeen löytänyt mieluisan työn Lääketeollisuus ry:n johdossa, jossa halusi ennemmin jatkaa.

Piipahdus Arkadianmäellä oli niin pikainen, että kollegoitaan Virolainen tuskin ehti voidella. Edustaja jätti eroanomuksen niin nopeasti, että siinä ei ehtinyt edes kissaa sanoa.

Karenssista puhumattakaan.

Kuten kuka tahansa Suomen hiihtomaajoukkueeseen pettynyt penkkiurheilija tietää, voitelu voi vaikuttaa lopputulokseen olennaisesti.

Vaikka Virolaisen visiitti eduskuntatalossa ei tuottanut eturistiriitoja, ne saattoivat alun perin katkaista hänen uransa siellä. Hän toimi kansanedustajana 16 vuotta ennen kuin putosi viime eduskuntavaaleissa.

Vaalien alla Iltalehti kertoi, että Virolaisen johtama Kaarinan kaupunginhallitus oli päättänyt myydä kaupungin omistaman metsätilan. Ostajana olivat kaupunginhallituksen toisen jäsenen (kok) aikuiset lapset (kok ja kok). (IL 18.2.2023)

Kansalaisten luottamus loppui pari kuukautta uutisen jälkeen. Virolaisen äänimäärä putosi 40 prosenttia ja hän jäi varasijalle.

Poliittinen ura meni puihin.

Pikapaluu eduskuntaan oli kuitenkin näyttävä.

Poikkeuksellisen lyhyt kausi piti huolen siitä, että Virolainen keräsi viikossa enemmän julkisuutta kuin moni riviedustaja saa neljässä vuodessa.

Ilta-Sanomille hän perusteli luopumispäätöstään sillä, että on siirtynyt työurallaan eteenpäin.

”Olen arvostanut suunnattomasti sitä työtä, mitä tässä talossa olen saanut tehdä. Mutta nyt on aika nuorempien voimien”, hän sanoi lehdelle. (IS 29.4.2026)

Vapautuvan paikan ottaa vastaan Pertti Hemmilä, 70, joka niin ikään palaa taloon varapaikalta.

Aikansa kutakin.