Saksa ei ole sitä, miltä se näyttää

Entinen Moskovan-kirjeenvaihtaja muutti Berliiniin ja kuvitteli pääsevänsä vihdoin raportoimaan maasta, jossa on järjestystä. Toisin kävi.

Profiilikuva
näkökulma
Teksti
Anna-Lena Laurén
Kirjoittaja on Dagens Nyheterin ja Hufvudstadsbladetin kirjeenvaihtaja Berliinissä.
4 MIN

Omasta mielestäni muutin Saksaan nöyrin mielin – tiesin olevani vasta-alkaja. Minulla olisi paljon opittavaa. Vastaan tulisi varmasti yllätyksiä.

Olin väärässä. Tietämättömyyteni oli paljon suurempi kuin ikinä olisin voinut kuvitella.

Saksa on suomalaiselle petollinen maa. Kuvittelemme, että meillä on ainakin perusasiat hallussa. Onhan Saksa Euroopan talousmahti ja Suomen kolmanneksi tärkein vientimaa. Mutta vähän samalla tavalla kuin Ruotsi, Saksa ei ole sitä, miltä vaikuttaa.

Kuvittelin, että vihdoinkin pääsisin raportoimaan maasta jossa vallitsee järjestys. Mutta Saksassa ei ole järjestystä vaan byrokratia, ja ne ovat eri asioita. Byrokratia voi joskus toimia ihan hyvin, vaikka onkin hidas. Pragmaattinen se ei kuitenkaan ole.