Venetsia 2010: Susanna Alakosken Sikalat-romaanin filmatisointi voitti Kriitikoiden viikon palkinnon
Venetsian elokuvajuhilla nähtiin suomalaisiakin. Outi Mäenpää ja Ville Virtanen näyttelevät elokuvassa, joka kertoo suomalaissiirtolaisista Ruotsissa, lapsuudesta alkoholistiperheessä ja menneisyyden kohtaamisesta.
Pernilla Augustin ohjaama Sikalat voitti sarjansa – Kriitikoiden viikon – pääpalkinnon.
Kansainväliset arvostelutkin ovat olleet pääasiassa hyvin myötämielisiä. Maailmalla mediaa tietenkin kiinnostaa erityisen paljon Noomi Rapace pääosassa suomalaispariskunnan aikuisena tyttärenä. Stieg Larsson -filmasointien Lisbeth Salanderina kuuluisaksi tullut Rapace tekee tässäkin mieleenpainuvan roolityön.
”Kuin Ken Loachia, mutta parempaa, koskettavampaa”, brittikollega summasi.
Myönnän: Sikalat on ollut itsellenikin festivaalin tunteellisesti tenhoavin elokuva. Sitä paitsi se tuntuu melkein suomalaiselta, koska (näppituntumalta) kolmasosa dialogista on suomeksi.
Jututin Outi Mäenpäätä.
Suomessa Sikalat tulee ensi-iltaan ensi vuoden puolella.