Stanley Kubrickin hurjat uhkaukset
Juristieni mukaan en voi estää jatko-osan tekemistä elokuvalleni, mutta aion tunkea 2001: Avaruusseikkailun prologissa ilmaan heitetyn luun takamukseenne, jos tuon leffan tosiaan tuotatte.
Sosiaalisessa mediassa on kiertänyt kuva Stanley Kubrickin lähettämästä kirjeestä, jossa hän ilmaisee olevansa hyvin, hyvin tuohtunut. Ohjaajaa kismitti, että MGM-studiolla tehtiin jatkoa hänen tieteiselokuvalleen.
Kirje on hauska, mutta väärennös. MGM:llä ei vuonna 1970 edes vielä kaavailtu elokuvaa, josta tuli kauan myöhemmin Avaruusseikkailu 2010. Eikä se ole niinkään suora jatko-osa Kubrickin elokuvalle kuin filmatisointi Arthur C. Clarken toisesta samaa teemaa jatkavasta kirjasta. (2001-Clarke-Kubrick -kuvio ei ole aivan yksinkertainen.)