Musiikkivideoista, osa 2: Lady Gaga, Beyonce ja pähkähullu Telephone

Profiilikuva
Blogit Kuvien takaa
Kalle Kinnunen on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja.

Kun Music TV:n merkitys on romahtanut (eihän sieltä ole enää vuosiin edes tullut musiikkivideoita), videoformaatti on vapautunut. Parhaat musavideot ovat nykyään pitkiä, kunnon lyhytelokuvia.

Viime viikolla bloggasin M.I.A.:n rankasta Born Free -videosta.

Jo maaliskuun alussa ilmestynyt ja siksi varmaan ihan mennen talven lumiksi laskettava Telephone on mielestäni parempi.

Jonas Åkerlundin ohjaama video on tehty Lady Gagan ja Beyoncen biisiin. Kuten Romain-Gavrasin Born Freessä, pääosassa ovat visuaalisuus ja tyylittely enemmän kuin itse musiikki.

Tässä linkki. Kyseessä on sensuroimaton versio (vaatii YouTube -rekisteröitymisen), televisioesityksissä on nähty lyhyempää ja sieltä täältä sievisteltyä tynkää.

Videossa Lady Gaga joutuu uskomattoman hävyttömään naisvankilaan ja kaikenlaista älytöntä tapahtuu. On ”röökiplehat”, Tarantino-viittauksia ja hauska vitsi Gagan huhutusta sukupuoliambivalenssista. Mautonta, kyllä. Halpaa, välillä. Kekseliästä, todellakin.

On hauska nähdä, että ruotsalainen Åkerlund (The Cardigans: Losing My Favourite Game, Prodigy: Smack My Bitch Up, Metallica: Turn the Page ja kymmeniä muita) on yhä alansa huipulla.

Ja biisihän on myös aika hyvä!