Muiden elämän ohjaaja Cruisen leipiin

Profiilikuva
Blogit Kuvien takaa
Kalle Kinnunen on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja.

Hienovarainen DDR-painajainen Muiden elämä on kuluvan vuosikymmenen parhaita elokuvia. Mikä ällistyttävintä, se oli ohjaaja-kirjoittaja Florian Henckel von Donnersmarckin esikoinen.

Yksityisestä yleiseen kauniisti laajenevan ja joka katselukerralla paranevan elokuvan ensi-illasta on kolme vuotta, eikä von Donnersmarckin tekemisistä ole kuulunut. Missä nuori (vasta 35) mestari on?

Taannoin Varietyssa valotettiin von Donnersmarckin suunnitelmia. Hän tekee toisen elokuvansa Hollywoodissa, jonne kotiutui jo Muiden elämän jälkeen. Se voitti parhaan ulkomaisen elokuvan Oscarin helmikuussa 2007.

Tyylilajikin vaikuttaa hieman vaihtuvan.

The 28th Amendment kertoo Yhdysvaltojen presidentistä, joka saa tietää hallituksen salaliitosta surmata hänet.

Käsikirjoittajat tehneet myös uuden Star Trekin.

Pääosassa on todennäköisesti Tom Cruise.

Hyvä vai huono uutinen?