HS: Vain Yhdysvalloissa osataan tehdä elokuvia
Teuvo Hakkarainen kertoi tänään, että eurooppalainen elokuva on paskaa.
Sanaa paska ei Hakkarainen käyttänyt, mutta sitä hän tarkoitti. Kolumni alkaa Hakkaraisen omista mielikuvista: euroelokuva on liian pitkää, amatöörimäistä ja ennen kaikkea epäselvää. Sen katsominen on Hakkaraiselle kärsimystä. Ne, jotka ei-amerikkalaista elokuvaa katsovat, ovat masokisteja.
Okei, onhan tätä väsynyttä narinaa kuultu. Kummallista, että Hakkaraisen jorinaa painettiin lehteen, kun ei hän edes yhtä esimerkkiä maininnut.
Otetaan väitteet silti vakavasti. Mielikuvathan ovat ihmisille totta. Jos ei ole käynyt leffassa vuosikymmeniin ja katsoo vain television pääkanavia, ei eurooppalaisen elokuvatuotannon monimuotoisuudesta pääse perille.
Tai unohtuu, että viihteelliset Kuninkaan puheet, Slumdog Millionairet, Kvartetit ja jopa Bond-seikkailut ovat euroelokuvaa. Euroleffa ei ole vain kiitettyjä älykköjä, Hanekeja, Triereitä ja Almodovareja.