Elokuvien ikärajoista ja päähänpotkimisesta

Profiilikuva
Blogit Kuvien takaa
Kalle Kinnunen on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja.

Kirjoitin viime viikolla elokuvien ennakkotarkastuksen tulevaisuudesta. Ikärajojen antaminen siirtynee elokuvien (ja pelien) maahantuojien omalle vastuulle, pois viranomaisilta.

Blogimerkinnästäni heräsi keskustelua, jossa mainittiin, että ei ikärajoja sentään ihan fiilispohjalta tulevaisuudessakaan annettaisi.

Käyttämäni ilmaisu ”fiilispohja” oli totta kai pieni kärjistys, mutta hyvin tapauskohtaista ja ristiriitaista on ikärajojen antaminen aina ollut.

Tuore esimerkki: muutama viikko sitten Valtion elokuvatarkastamon (VET) pomo Matti Paloheimokertoi Nyt-liitteessä, että päähän potkimisen näyttämisestä seuraa aina vähintään K-15-ikäraja.

Viime viikolla VET:ssä tarkastettiin uusi Karate Kid.

”80-luvun elokuvasarjan malliin tehdyssä kungfu-elokuvassa useita väkivaltakohtauksia, joissa tehostein korostettua lyönti-ja potkuväkivaltaa. Myös järjestetyissä kungfu-otteluissa päähänpotkuja ja lisäksi tahallista vahingoittamista”, kuvaillaan VET:n tarkastuspäätöksessä.

Ikärajaksi annettiin K-13.