Antti Jokinen ohjasi Christopher Leetä: "Dracula elokuvissa, herrasmies siviilissä"

Profiilikuva
Blogit Kuvien takaa
Kalle Kinnunen on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja.
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Suomalainen on ohjannut Christopher Leetä Hammer-elokuvassa – ja vain kuutisen vuotta sitten.

Antti J. Jokisen esikoispitkässä The Residentissä pääosia näyttelivät Hilary Swank ja Jeffrey Dean Morgan. Leellä on tärkeä sivurooli.

”Ensimmäisen kerran kun tapasin gurun, hän kysyi, mistä olenkaan kotoisin. Suomesta? Siitä alkoi kolmen tunnin kertomus, kuinka hän matkusti Lontoosta ottaakseen osaa talvisotaan”, Jokinen kertoo Lontoosta, jossa hän oli torstaina työmatkalla.

”Edelleenkin Oulu, Jyhvjäskylä ja Vjaasa olivat muistissa.”

Jokinen oli jo tehnyt vuosikymmenen uran musiikkivideoiden parissa Los Angelesissa. The Residentin tuotantoyhtiö oli elvytetty Hammer Films, jonka kulta-aikojen ykköstähti Lee oli aikoinaan ollut Draculana, Frankensteinin hirviönä ja muissa kauhurooleissa. Kuvaukset tehtiin vuoden 2009 kesällä Yhdysvalloissa. Lee oli 87-vuotias.

”Käsittämättömän hyvä muisti, elegantti käytös ja tyylikäs ulkomuoto”, Jokinen kuvailee.

”Kun Lee saapui settiin [kuvauspaikalle], Swankillakin meni käsi lippaan. Lee oli hauras ja kulki kepin kanssa, mutta pää toimi.”

”Lee liikkui aina vaimonsa kanssa kaikkialle. Vaimolla oli iso lierihattu ja aurinkolasit.”

The Residentin tekemisessä monta asiaa meni pieleen, minkä Jokinen myöntää auliisti. Tuottajat muun muassa vaativat Jokista kuvaamaan kohtauksia, joita käsikirjoituksessa ei ollut, ja hän kieltäytyi. Valmista elokuvaa leikattiin yhä uudelleen ja sitä vietiin tyylillisesti eri suuntaan kuin mitä hän oli tavoitellut. Lopullinen elokuva on Jokisenkin mukaan epäonnistunut.

Suhteita näyttelijöihin hankaluudet eivät pilanneet. Lee soitteli Jokiselle usein.

”Kaksi-kolme vuotta The Residentin kuvausten jälkeenkin sir oli usein langan päässä. Olin otettu, puhuimme elämästä ja elokuvista. Totuuden nimissä pääsääntöisesti vain kuuntelin. Välillä mietin, soittaako hän vain todistaakseen olevansa vielä kuvioissa, mutta meitä yhdisti rakkaus elokuvaan.”

Jokinen korostaa Leen olleen erittäin sydämellinen ihminen.

”Kuolema on surullista, mutta se on onnellista, että hän sai elää hienon elämän legendana, jolla se ominaisuus tuli vaivattomasti esille.”

Britanniassa Leen kuolema on jättiuutinen, Jokinen kertoo.

”Kaikki televisiokanavat tuuttaavat nyt sitä. Yksi syy on se, kuinka tärkeä Hammer Films oli. Se teki ensimmäiset brittifilmit, jotka todella menestyivät Yhdysvalloissa, ja niissä oli Lee pääosassa.”

Jokinen kävi torstaina BAFTA:n eli sikäläisen elokuva-akatemian tiloissa palaverissa. Siellä kynttilä ja kuva oli otettu vaihvihkaa esiin jo ennen kuin Leen kuolemasta oli virallisesti tiedotettu. Lounastarjoilun aikana pidettiin hiljainen hetki Leen muistolle.

”Dracula elokuvissa, herrasmies siviilissä. Karismaa ei saa Keltaisesta pörssistä ja tällä miehellä sitä oli.”

Lisää aiheesta: Christopher Lee, kuolematon