Finnkinon emoyhtiö pistää firmaa lähialueilla palasiksi: Baltian Finnkino-teatterit myytiin
Miten maailman suurin elokuvateatteriketju, Finnkinonkin omistava AMC aikoo selvitä pahoista talousvaikeuksistaan?
Ketju oli ajautunut rahoituskriisiin jo ennen pandemiaa. Eri maiden tilanteet ovat sen liiketoiminnassa hyvin erilaisia. Finnkino kuuluu hyvää tuottoa tekeviin tytäryhtiöihin. AMC osti Finnkinon emoyhtiön Nordic Cinema Groupin vuonna 2017.
Yksi ratkaisun osa tuli julki tänään. AMC myy Baltian teatterinsa, uutisoi Variety.
Virolaisten tiedotteessa asiasta kerrottiin tarkemmin. AMC luopuu Forum Cinemasin yhdeksästä elokuvateatterista eli kaikista Baltian toiminnoistaan. Ostaja on suuri virolainen sijoitusyhtiö, jolla on kulttuuri- ja viihdepuolella myös Apollo-teatteriketju sekä kirjakauppoja. Kaupat viedään loppuun viimeistään ensi vuoden alussa.
Suomalaisia asia liippaa sikälikin läheltä, että Forum Cinemas on osa Finnkinoa.
Finnkino laajeni Baltiaan 1990-luvulla, ja Forum Cinemas on ollut niistä ajoista alkaen Baltian suurin elokuvateatteriketju.
Forum Cinemasin teattereissa on suomalaisella kävijälle tuttuja elementtejä ja logo f-kirjaimineen on tarkoituksellisen yhdennäköinen mukaelma Finnkinon logosta. Virossa ketjulla on kolme monisaliteatteria, joista suurin on Tallinnan Coca-Cola Plaza.
Tutisevatko housut Suomen elokuvakentällä? 70 prosentin markkinaosuudellaan Finnkino on monien mielestä käytännössä määräävässä markkina-asemassa. Sen saleissa katsotaan sekä spektaakkelit että valtaosa ns. art house -elokuvista.
Suomenkaan elokuvateatterien tulevaisuus ei ole enää pitkään aikaan ollut Finnkinon Suomen-johdon tai muuten suomalaisten käsissä. Nykyään Finnkinolla ei ole edes toimitusjohtajaa Suomessa. Se kuuluu AMC-konsernin sisällä Odeon-ketjuun, jota johdetaan Iso-Britanniasta. Forum Cinemasin myynnistä kertovassa Varietyn jutussa ei tarvitse ”Finnkinoa” enää edes mainita.
AMC on Yhdysvalloissa listattu pörssiyhtiö, jonka osakkeen arvo on pudonnut alle kolmasosaan muutaman vuoden takaisesta. Pahimmillaan osakekurssi oli koronakeväällä reilussa kahdessa dollarissa, nyt se on hieman yli kuudessa dollarissa. Kesällä arvoa ovat merkittävästi nostaneet pohdinnat yhtiön myynnistä ja/tai pilkkomisesta.
Lisätään tähän taas pinnalle nousseet uutiset siitä, että Finnkinon lippulaivateatterina tunnettu ja sellaisena käsitteeksi muuttunut Tennispalatsi – jonne parhaimmillaan myytiin peräti 20 prosenttia koko Suomen elokuvalipuista, vaikka suhteellinen osuus on nyt laskenut – on myynnissä. Nyt ja kevään laskunmaksusta kieltäytymisen jälkeen ei ainakaan kuulosta kovinkaan todennäköiseltä, että Finnkino/AMC olisi kiinteistöä ostamassa.
Miltä näyttää Helsingin elokuvateatterikenttä parin vuoden kuluttua?