We jazz -tapahtuma yhdistää eri sukupolvien taiturit

Olli Ahvenlahti ja Sami Nummela esiintyvät yhdessä.

musiikki
Teksti
Marko Ylitalo
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Joillekin sukupolvien välinen kuilu on hölynpölyä.

”Tätä on hoettu vuosikymmenet, mutta jazz-genressä ei katsota papereita. Kun soittajat ovat opiskelleet jazzin kielen, kommunikaatio on helkkarin helppoa”, Olli Ahvenlahti sanoo.

Hänen vieressään Musiikkitalon kahviossa nyökkäilee yli neljä vuosikymmentä nuorempi Sami Nummela, joka opiskelee toista vuotta Sibelius-Akatemian jazz-musiikin koulutusohjelmassa.

Kaksikko soittaa samassa kokoonpanossa We jazz -tapahtumassa. Se yhdistää Suomi-jazzin kolme sukupolvea. Pianisti Ahvenlahti (s. 1949), saksofonisti Eero Koivistoinen (s. 1946), rumpali Nummela (s. 1990) ja basisti Teemu Åkerblom (s. 1990) edustavat ikähaarukan ääripäitä. Heidän lisäkseen kvintetissä soittaa saksofonisti Timo Lassy (s. 1974).