
Aistien valtakunta
Milja Mikkola ja Olaf Möller esittävät erotiikkaa Peter von Baghin hengessä.
Eroottiset elokuvat on helppo mieltää suoraviivaiseksi lajityypiksi, jolla on tietty rajattu tarkoitus, tarpeen tyydyttäminen. Elokuvafestivaali Viva Erotica perustettiin todistamaan, että asia ei ole näin yksinkertainen.
Ohjelmistossa on elokuvia viideltä vuosikymmeneltä. 1970-luvun alun seksielokuvabuumia edustaa Henry Miller -filmatisointi Hiljaiseloa Clichyssä. 1980-luvulta on feministisen elokuvan klassikko, Lizzie Bordenin Working Girls. Uusimpia teoksia on 27-vuotiaan italialaisen pornotähden henkilökuva Io sono Valentina Nappi (2017), dokumentin ja hardcore-pornon välimuoto.
Festivaalin perustamiselle oli myös toinen pakottava syy: Peter von Baghin kuolema syksyllä 2014.
”Elokuvakulttuurin tila ja Petterin poismeno pakottivat meidät perustamaan tapahtuman, jossa esitetään elokuvia vain niiden alkuperäisessä formaatissa”, tuottaja Milja Mikkola sanoo.