Van Goghia uudessa ­muodossa

Van Gogh Alive -näyttelyssä klassikkomaalauksia heijastetaan jättikokoisina Tampere-talon seinille.

kuvataide
Teksti
Timo-Erkki Heino
2 MIN

”Haluan koskettaa ihmisiä taiteellani”, lukee Tampere-talon salin seinällä. Ja todellakin, Vincent van Goghin (1853–1890) taide kiinnostaa ja koskettaa ihmisiä vielä 135 vuotta hänen kuolemansa jälkeenkin.

Tampereen Van Gogh Alive näyttelyssä teoksia heijastetaan huoneen korkuisina joka puolelle salia ja lattiallekin. Välillä tiivistetään teosten yksityiskohtiin.

Pienimuotoiset animaatiot tuovat lisää elävyyttä. Nonstoppina pyörivää esitystä säestää klassissävyinen musiikki.

Esitystä mainostetaan muotisanalla ”immersiivinen”. Se tarkoittaa sitä, että katsoja upotetaan häntä joka puolelta ympäröivien kuvien keskelle.

Digitaalisen teknologian kehittymisen ja halpenemisen myötä erilaisia immersiivisiä taide-esityksiä alkoi parikymmentä vuotta sitten kiertää ympäri maailmaa.

Suomeen tuli ensimmäisenä Helsingin Arabiakeskuksessa muutama vuosi sitten pyörinyt saksalaisen Renaissance-yhtiön Monet2Klimt. Se perustui Claude Monet’n ja Gustav Klimtin teoksiin.

Van Gogh Aliven toteuttanut australialainen Grande Experiences on yksi suurimpia ja menestyneimpiä immersiivisten taide-esitysten tuottajia. Ennen Tamperetta van Gogh -esitys on vieraillut vuodesta 2011 lähtien yli sadassa kaupungissa. Tampereelle on tuotu vähän vaatimattomampi versio kuin maailman metropoleihin.

Immersiivisille taidekiertueille on ominaista, että niissä esitetään yli 70 vuotta sitten kuolleiden taiteilijoiden teoksia. Näin vältytään tekijänoikeuskorvauksen maksamisesta.

Tätä liiketoimintamallia on kritisoitu samoin kuin sitä, että kiertueet tekevät taiteen esittämisestä viihdettä. Toisaalta voi kysyä, miksi taidetta kokiessa ei saisi viihtyä.

Tampereen Van Gogh Alive on 45 minuutin jouhevasti etenevä esitys Vincent van Goghin elämästä ja hänen taiteestaan. Mukana ovat auringonkukat, tähtikirkkaat yöt ja lukuisat omakuvat. Esitys on antoisa johdanto taiteilijaan, jota hänen oma aikansa ei ymmärtänyt.

Yksi esityksen van Gogh -sitaateista kuuluu: ”En voi muuttaa sitä tosiasiaa, etteivät maalaukseni myy. Mutta koittaa aika, jolloin ihmiset tunnistavat, että ne ovat arvokkaampia kuin maalit, joita käytin niiden maalaamiseen.”

Aikuisten lippu Tampere-talolla maksaa 24 euroa. Helsingissä Ateneumin pääsylipun saa 22 eurolla. Sillä pääsee katsomaan Suomen ainoaa aitoa van Goghin maalausta: Katu, Auvers-sur-Oise. Siihenkin voi uppoutua. 

Van Gogh Alive. Tampere-talo (Yliopistonkatu 55, Tampere) 17.8. asti.