Avaruuden ja manauksen musiikkia
Mike Oldfieldin Tubular Bells täytti viime vuonna 50 vuotta. Klassisen, rockin ja new agen risteyksessä viihtyvän teoksen tarina on kuin satu.
Olipa kerran LSD-tripin vuoksi mielenterveysongelmista kärsinyt teinipoika, joka kuuli Bach-ääniä progesoundeilla.
Kaikki levy-yhtiöt hylkäsivät tarjouksen demot kuultuaan. Sitten poika tapasi hyvän haltijansa.
Ennakkoluuloista vapaa yrittäjä-seikkailija Richard Branson alkoi tuottaa 17-vuotiaan hippimuusikon suurteosta. Bransonin indie-yhtiö Virgin julkaisi levyn. Siitä tuli murskaava menestys.
Tubular Bellsin merkitys näkyy Bransonin Virgin-imperiumin sivuilta, josta löytyvät Virgin Active, Virgin Atlantic, Virgin Balloon Flights, Virgin Bets, Virgin Books, Virgin Casino, Virgin Experience Days, Virgin Fibra, Virgin Galactic, Virgin Hotels, Virgin Megastore, Virgin Mobile ja Virgin Music. Virgin on matkalla jo avaruuteenkin.
Richard Branson ei unohda. Johtaja tunnustaa konsernin sivustolla, että yksi levy muutti hänen elämänsä.
Tubular Bells on instrumentaaliteos, joka kestää 49 minuuttia ja 16 sekuntia.
Oldfieldin soitinvalikoimiin kuuluivat sähkökitaroiden ja sähköbasson ohella flyygeli, urut, glockenspiel eli kellopeli, patarumpu, tinapilli ja ne tubular bellsit eli putkikellot.
Teoksen alkuminuuttien melodia A-mollissa ja 15/8-tahtilajissa on ikimuistoinen siksikin, että siitä tuli Manaaja-elokuvan tunnari.
Tubular Bellsin ansiosta äänitysstudiosta tuli megainstrumentti. Pink Floyd oli samalla asialla.
Aikoinaan teos sai kaksi jatko-osaa sekä lukemattomia tulkintoja eri kokoonpanoilla ja vaihtelevia miksauksia.
Menestyksestä sai osansa Wigwam-yhtyeen basisti Pekka Pohjola, jonka albumilla Keesojen lehto (1977) Oldfield soitti. Wigwam pääsi Virgin-yhtiön listoille.
Viime vuonna Oldfield kiersi teoksen 50-vuotisjuhlan merkeissä Englantia maltillisissa teatteritiloissa. Milton Keynesissä se tuli koettua, ja elämys oli melkoinen.
Kiertue saapuu nyt Turkuun ja Helsinkiin. Yksi puuttuu joukosta. Mike Oldfield ei ole mukana. Yhteistyökumppani Robin A. Smith johtaa suunnilleen samaa taiturien bändiä.
Muistikuvassa viime vuodelta Oldfield-velho musisoi koskettimilla lavan edessä valkoisissa vaatteissa.
Häntä olisi nyt kaivattu. Musiikin aura edellyttää maestron läsnäoloa.
Tubular Bells toki on ikuinen, musiikkimonumentti massoille. Se vauhdittaa Virginin avaruusmatkaa.
Tubular Bells The 50th Anniversary Celebration Tour. 13.3. Turun Logomossa (Junakatu 9) ja 14.3. Helsingin Kulttuuritalolla (Sturenkatu 4).