Television elokuvatärpit viikonlopuksi – Zátopek kertoo legendaarisesta urheilijasta, jota sankaruus ei pelastanut
Tšekkiläinen Zátopek on onnistunut kuvaus huippu-urheilusta ja tšekkiläisestä arjesta muutamia vuosia maan kommunismiin siirtymisen jälkeen. Lue myös muut television elokuvatärpit viikonlopuksi.
Elokuvatärpit on poimittu TV-maailmasta. TV-maailma on Suomen Kuvalehden ja Seuran välissä ilmestyvä tv-lehti.
Zátopek kertoo legendaarisen urheilijan tarinan
Perjantai 16.8. klo 21.00/, Yle Teema & Fem (Areenassa 10.10. asti)
Draama (Tšekin tasavalta 2021) David Ondricekin ohjaama elokuva tšekkoslovakialaisesta mestarijuoksija Emil Zátopekistä (1922–2000) oli Tšekeissä suuri menestys.
Suomessa kävi toisin. Zátopek keräsi meillä elokuvateattereissa vain 350 katsojaa. Ilmeisesti 1940–50-lukujen legendaarisen urheilijan vielä muistavat eivät löytäneet elokuvaa.
Nyt on uusi tilaisuus, kun Zátopek tulee Yle Teemalta. Se ei nimittäin ole lainkaan hullumpi urheiluelokuva ja vielä kiinnostavampi kuvauksena huippu-urheilusta ja tšekkiläisestä arjesta muutamia vuosia maan kommunismiin siirtymisen jälkeen.
Emil Zátopek tehtaili ennätyksiä ja tuli suomalaisille tutuksi “Satupekkana” voitettuaan Helsingin olympiakisoissa 1952 kolme kultamitalia. Zátopek kannatti demokraattisempaa sosialismia ja päätyi uraanikaivokseen töihin Varsovan liiton joukkojen vyöryttyä Tšekkoslovakiaan 1968. Urheilusankaruus ei siinä enää paljon painanut.
Ondricek kertoo kaiken tämän ja paljon muuta hienosta urheilijasta ja kiinnostavasta ihmisestä pieteetillä toteutetussa elokuvassaan, jonka nimiosaa Václav Neuzil esittää hienosti. James Frecheville näyttelee australialaisjuoksija Ron Clarkea, joka 1968 saapuu etsimään Zátopekiltä neuvoa uransa kriisiin.
Pertti Avola ✪✪✪✪
Gran Torinossa Clint Eastwood näyttelee Korean sodan veteraania
Lauantai 17.8. klo 21.15 TV5
Jännitys (USA 2008) Kyllä kivikin voi pehmetä, kun elämä alkaa kiinnostaa. Clint Eastwood näyttää sen ihmeen elokuvassaan, jossa leskimies Walt Kowalski säästää hellät tunteet vuoden 1972 Ford Gran Torino -autolleen. Muut ajat Korean sodan veteraani keskittyy kuistiltaan paheksumaan maailman menoa. Siihen Walt joutuu ottamaan kontaktia, kun kotikulmien jengi pakottaa naapurin aasialaisperheen pojan varastamaan autovanhuksen. Vaara ja jännitys hiipivät mukaan kävelyvauhtiseen korttelidraamaan.
Pekka Eronen ✪✪✪✪
Die Hard – vain kuolleen ruumiini yli teki Bruce Willisistä tähden
Lauantai 17.8. klo 22.35, MTV3
Toiminta (USA 1988) Newyorkilaiskomisario John McClane (Bruce Willis) matkustaa Los Angelesiin tapaamaan uratykkivaimoaan. Kun terroristit hyökkäävät vaimon pilvenpiirtäjätoimistoon, McClane joutuu taistelemaan ylivoimaa vastaan. Enemmän kuin terrorismia ja byrokratiaa vastaan yksinäinen sankari käy sotaa haavoitetun maskuliinisuutensa puolesta. John McTiernanin äijäfantasian symboliikka ei ole ylevää saati modernia, mutta se antoi väkevän näytteen rymistelyyn keskittyneen toimintaelokuvan draamapotentiaalista. Die Hard teki Willisistä tähden ja inhimillisestä körmystä hänen bravuurihahmonsa.
Matti Rämö ✪✪✪✪
Ihmeotukset ja niiden olinpaikat yhdistelee kiehtovasti fantasiaa ja kieltolain aikaista Amerikkaa
Lauantai 17.8. klo 18.15, TV5
Fantasia (Fantastic Beasts and Where to Find Them, Britannia–USA 2016) J.K. Rawlingin käsikirjoittama ja tuottama elokuva on esiosa Harry Potter -saagalle. Tällä kertaa seikkaillaan vuoden 1926 New Yorkissa, jossa keskitytään oikean maailman ja taikamaailman väliseen konfliktiin ja velhojen keskinäiseen eripuraan. Pääosassa nuori brittivelho Lisko Scamander (Eddie Redmayne). Ohjauksesta vastasi monen Potter elokuvan takaa löytyvä David Yates, joka yhdistelee kiehtovalla tavalla fantasiamaailman ja kieltolain aikaisen Amerikan.
Henri Waltter Rehnström ✪✪✪✪