Kuninkaan mies

Historiasarja ei onneksi yritäkään jäljitellä Hilary Mantelin proosaa, Leena Sharma kirjoittaa suosituksessaan.

tv-sarjat
Teksti
Leena Sharma
1 MIN

Hilary Mantelin Susipalatsi-­tri­lo­gia on 2000-luvun hienoimpia kau­no­kir­jallisia saavutuksia. Kaksi ensimmäistä osaa voittivat arvostetun brittiläisen Booker-palkinnon. Tapahtumat sijoittuvat kuningas Henrik VIII:n valtakaudelle 1500-luvulla. Päähenkilö on kuninkaan neuvonantaja Thomas Crom­well. Historiallisesti ja muualla fiktiossa Cromwell on yleensä kuvattu moraalittomana juonittelijana, mutta Mantel on tehnyt hänestä epätäydellisen sankarin.

BBC:n tuottaman tv-sarjan Susipa­latsi ensimmäinen kausi nähtiin 10 vuotta sit­ten, joten odotus on ollut pitkä. Mantelin trilogia kattaa lähes 2 000 sivua. Tv-tuotannossa on siis jouduttu karsimaan rankasti. Sarja keskittyy tärkeimpiin juonikäänteisiin ja emotionaalisesti vaikuttavimpiin koh­tauksiin. Siihen on myös lisätty tapahtumia, joita kirjassa ei ole.

Sarjan parasta antia ovat näyttelijät. Mark Rylancen pienillä ja herkillä eleillä piirtämä Cromwell. Damian Lewisin Henrik VIII, jonka hyväntahtoisen maskin takaa irvistää raivo. Claire Foyn uhmakas Anna Boleyn. Koska Cromwell on historiallinen henkilö, ei liene juonipaljastus kertoa, että tarina päättyy hänen mestaukseensa.

Cromwellin kuoleman kuvaus on Mantellin upeinta proosaa, eivätkä sarjan tekijät viisaasti edes yritä lähteä sitä jäljittelemään. He tyytyvät tavanomaisempiin mutta omalla tavallaan kauniisiin viimeisiin kuviin. 

Susipalatsi. Yle Areena.