25 vuotta sitten

Syrjäisessä Tetrimäen kylässä toimi hengellinen yhteisö, josta kasvoi puuseppätaidon osaamiskeskus. SK:n Riitta Pyysalo vieraili Tetrimäellä vuonna 1999.

2 MIN

Kuopiosta noin 50 kilometriä Vehmersalmelle. Ja sieltä pieneltä hiekkatieltä vielä pienemmälle hiekkatielle, jonka päässä odottaa erityylisten, enimmäkseen puisten rakennusten pienoiskylä. ”Rukoile ja tee työtä” ja ”Tetrimäen koristepuusepät” ovat kaiverrettuina puuhun alppimajaa muistuttavan talon seinässä.

Tämän takkusten takaisen paikan valmis­tamia huonekaluja löytyy nykyään maailman ääristäkin, kuten japanilaisten suuryritysten edustustiloista ja eri maiden lähetystöistä. Eliel Saarisen, Pauli Ernesti Blomstedtin ja Eero Aarnion klassikkojen tilaukset työllistävät Tetrimäen kaksi vakituista puuseppää ja muutaman harjoittelijan jouluun asti.

”Täältä katsoen olemme maailman keskipisteessä”, Tetrimäen saksalainen johtaja Lutz Reinhardt, 46, aiheellisesti huomauttaa Kehä Kolmosen sisäpuolelta tulleelle ällistelijälle. Reinhardt asettui Tetrimäkeen vuonna 1972. Silloin hän oli oman kertomansa mukaan fyysisesti ja psyykkisesti haaksirikkoinen ylioppilas, joka oli omaksunut 1960-luvun ylioppilasvallankumouksessa kapinan kaikkea ja kaikkia vastaan.

Tetrimäki oli tuttu paikka, jossa Reinhardt oli jo 13-vuotiaana käynyt vanhempiensa kanssa. Silloin se oli eräänlainen ”luostari”, jonka kaksi suomalaista naista oli perustanut 1950-luvulla. He olivat saaneet idean evankelisluterilaisista saksalaisista Marian sisarten luostareista.

Tetrimäki edusti Reinhardtille pakopaikkaa pahasta maailmasta. Tetrimäellä hän ”löysi kätensä” eli oppi tekemään ruumiillista työtä. Tetrimäkeen asettui myös toinen saksalainen opiskelija Heidemarie Hille­brecht. Reinhardt ryhtyi opiskelemaan taidepuusepäksi. Hillebrecht taas kouluttautui taidekutojaksi.

Valmistuttuaan puusepäksi Reinhardt otti avukseen ja koulutettavakseen puuseppäoppilaita. Ensin tehtiin niinkin vaatimattomia puutöitä kuin kolehtihaaveja ja puisia poliisin pamppuja. Tetrimäki valmisti huonekaluja ensin alihankkijana. Vuonna 1996 Blomstedtin ja Aarnion huonekalujen edustus siirtyi kokonaan Tetrimäelle.

Toiminta on vasta viime vuosina tuottanut voittoa. ”Tarkoitus on palkata tulevaisuudessa lisää puuseppiä”, Reinhardt sanoo.

Nyt yhteisöön kuuluu 11 jäsentä. Heidän joukossaan on 93-vuotias Virve Suominen, yksi perustajajäsenistä. 

SK 38/1999 Riitta Pyysalo: ”Lastujen taika”, 24.9.1999.