25 vuotta sitten

Valta vaihtui Venäjällä vuoden 2000 aattona. Uusi presidentti Vladimir Putin nähtiin diktaattori Stalinin perillisenä – myös kannattajiensa mielikuvissa.

2 MIN

pakkasukko jakaa Venäjällä joululahjat uudenvuoden aattona. Tällä kertaa kaikki saivat Kremlin superlahjana uuden presidentin, kun Boris Jeltsin erosi ja hänen tehtäviään ryhtyi hoitamaan väliaikaisella mandaatilla pääministeri Vladimir Putin, jonka lopullinen valta on vain muodollista mutta kuitenkin demokratian julkisivun vaatimaa äänestäjien silausta vailla. 

Putin on venäläisille poliitikkona yhtä tuntematon kuin muullekin maailmalle. Hän on sikana säkissä tullut paketti, jonka ovat solmineet Kremlin valtiaat yhteistyössä Tšetšeniassa sotaa käyvien kenraalien kanssa.

Niin tärkeä sota on Putinille, että ensimmäisen virkamatkan hän teki Tšetšeniaan jakaakseen sotilaille kunniamerkkien ohella metsästyspuukkoja. Samalla vahvistettiin Putinin huolellisesti mietittyä imagoa kovana machomiehenä, joka hoitaa konfliktit muuten kuin pehmoilemalla neuvottelupöydässä.

Jeltsin sai Putinin asetuksella toivomansa suojan pelättyjä oikeudenkäyntejä vastaan. Jotkut jopa väittävät FSB:n johtajana toimineen Putinin tietävän niin paljon Jeltsinin ja hänen perheensä rahasotkuista, että hän pystyi kiristämään itselleen presidentin viran.

Aluejohtajat on saatu tottelemaan Putinia sillä, että niskoittelevien läänien lämmönjakelua horjutettiin ennen duuman vaaleja. Myös rahaa on käytetty kiristyskeinona.

Kun lännessä Putinilta odotetaan talousuudistuksia ja vedotaan siihen, miten entiset talousreformistit tukevat häntä, äänestäjät vaativat aivan muuta.

Venäläisiä tunnelmia valaisee se, että Putinin tukipuolueen Yhtenäisyyden äskeiseen kokoukseen tulivat kommunistisen nuorisojärjestön edustajat. He perustelivat osallistumisensa sillä, että jo duuman vaaleissa heidän kannattajansa ilmoittivat äänestävänsä Putinin puoluetta, koska pitävät Putinia Stalinin reinkarnaationa. Aivan samoin äärivasemmiston lehti Zatvra ylistää uutta Stalinia.

Putin on syntynyt 1952 eli vuotta ennen Stalinin kuolemaa, ja myös kauhukuvissa hänet rinnastetaan suureen diktaattoriin.

Reippaimman kielteisen ennusteen on esittänyt ruotsalaisprofessori Stefan Hedlund. Hän varoittaa, että Putinin myötä Venäjästä tulee militarisoitunut gangsterimaa, jossa ovat vallalla rasistiset näkemykset. 

SK 2/2000 Anne Kuorsalo: ”Uusi ihmeidentekijä”, 14.1.2000.

Oikaisu 4.12.2024  klo 11.00. Juttuun korjattu Putinin syntymäaikaa. Toisin kuin jutussa virheellisesti kerrottiin, Putin syntyi Stalinin kuolinvuotta 1953 edeltäneenä vuonna.