Puhuvia kukkia, tuulikeijuja ja sudenolento – Sisarla on huikea lastenkirja

Arvio: Salla Simukan ja Saku Heinäsen Sisarla-tarina imaisee lukijan Aliisan ihmemaahan.

kirjallisuus
Teksti
Elina Venesmäki
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Salla Simukan kirjoittama ja Saku Heinäsen kuvittama lastenromaani Sisarla on huikea. Kirjan ihmemaailmassa seikkailee muun muassa puhuvia kukkia, tuulen suunnan mukaan toimivia tuulikeijuja sekä sudenolento, jotka pystyy ottamaan suden ja sudenkorennon olomuodon. Kirja viittaa muun muassa Lumikuningattareen, Frozeniin ja tietenkin Ihmemaan Liisaan, mutta on aivan omanlaisensa.

Tarinan alussa sataa valtavasti lunta liian aikaisin syksyllä. Hetken ihastuksen jälkeen lumisuus stressaa jo kaikkia. Muutenkin on erikoista. 11-vuotias Aliisa löytää hangesta sudenkorennon, joita ei pitäisi talvella näkyä. Hän lähtee seuraamaan tyhjästä alkavia suden jälkiä lumessa ja putoaa pehmeän hangen läpi Sisarlaan, jossa on viisi kuuta ja koko ajan muuttuva Salamaisuuksien puutarha. Samanikäinen Meri on myös pudonnut Sisarlaan. Meristä tulee Aliisan sielunsisko ja seuralainen seikkailussa.

Tarina imaisee mukaansa. Aliisan ja Merin omassa maailmassa lumisade jatkuu ja ihmiset ovat jo hädissään. Hukkuvatko he lumeen? Aliisan ja Merin pitää löytää kuningatar, joka voi pysäyttää lumisateen. Matka vie yli Silmiöidenmeren, josta venekunta pelastaa hukkuvia tarinoita.

Salla Simukka (s. 1981) on palkittu kirjailija. Hänen aiemmat nuortenromaaninsa Lumikki Anderssonista tekivät kansainvälisen läpimurron: käännösoikeudet on myyty jo yli 50 maahan. Sisarlan tiedetään jo ilmestyvän ainakin Yhdysvalloissa.

Simukka käyttää paljon sanaleikkejä. On kiinnostavaa, mitä kääntäjä tekee sudenolennoille ja esimerkiksi Edgar Allan Poeen kiintyneelle Poelloelle.